Trudne początki
"Świętochłowice zasługują na więcej" - przekonywał Daniel Beger w swoim spocie wyborczym. Na filmie mogliśmy zobaczyć zniszczone kamienice, zdegradowane tereny zielone, czy puste działki inwestycyjne. Rozwiązaniem właśnie tych problemów zamierzał się zająć po objęciu sterów w mieście. Jednak nie miał takiego komfortu, jak inni samorządowcy, którzy zaraz po zaprzysiężeniu mogli realizować swoje wizje. Po zwycięskich wyborach okazało się, że stan miejskiej kasy jest jeszcze gorszy, niż się wydawało, więc nowy prezydent w pierwszej kolejności musiał zabrać się za uzdrowienie finansów miasta.
W 2018 roku Świętochłowice stały nad przepaścią. Długi miasta wynosiły wówczas ponad 100 milionów złotych! Gmina miała problemy z regulowaniem bieżących zobowiązań, zalegała m.in. ze składkami do KZK GOP za komunikację publiczną i wpłatami do ZUS, a do tego nie posiadała środków własnych. Na kilka dni przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta inspektorzy Regionalnej Izby Obrachunkowej rozpoczęli kompleksową kontrolę gospodarki finansowej. Ich prace trwały aż do połowy stycznia 2019 r., a wyniki audytu były druzgocące. Na 60 stronach opisano wielokrotne naruszenia zasad finansów publicznych, jakie popełniono w ciągu kilku lat. Sprawcy tego bałaganu mięli jednak problem z głowy, bo przeprowadzenie porządków nakazano nowej ekipie rządzącej Świętochłowicami.
Miasto wychodzi na prostą, ale... wybucha epidemia
RIO nakazała władzom miasta pilne opracowanie programu naprawczego i znaczne ograniczenie wydatków. Odzyskanie płynności finansowej zajęło 8 miesięcy, ale dzięki temu Świętochłowice znów mogą myśleć o rozwoju. Niestety, gdy wydawało się, że będzie już dobrze, to w 2020 roku świat opanowała pandemia koronawirusa, przez co miasto znów znalazło się w kryzysowej sytuacji.
Zarówno ratusz, jak i miejskie jednostki oraz spółki włączyły się w walkę z zagrożeniem. Miasto zakupiło nowy respirator dla szpitala, pozyskano 0,8 mln zł z budżetu województwa na przeprowadzenie koniecznych prac modernizacyjnych i dalsze doposażenie lecznicy, rozdawano maseczki dla seniorów i zorganizowano dla nich pomoc przy codziennych czynnościach, uruchomiono Miejskie Centrum Informacji, zakupiono dla uczniów świętochłowickich szkół sprzęt komputerowy do zdalnego nauczania, natomiast aby wesprzeć lokalnych przedsiębiorców, wprowadzono abolicję czynszową i obniżenie czynszu, prolongatę terminów płatności podatków od nieruchomości, odraczanie lub nawet zwolnienia z opłat za wodę i ścieki itd.
Prezydent podsumowuje
Chociaż dwa pierwsze lata prezydentury Daniela Begera upłynęły wpierw na walce z problemami finansowymi, a teraz z koronawirusem, to jednak nowy włodarz może się wykazać różnymi dokonaniami. Na swojej stronie na Facebooku opublikował videoprezentacje, na których podsumował 24 miesiące swoich rządów w kilku dziedzinach: wsparcie dla przedsiębiorców, kontakt z mieszkańcami, sport, wsparcie edukacji, działania mieszkaniowe.
W pierwszej z nich wymienił powołanie Rady Biznesu, zainicjowanie cyklicznych Śniadań Biznesowych z przedsiębiorcami, utworzenie Referatu Rozwoju Gospodarczego, stworzenie programu "Lokal za złotówkę", pozyskanie sponsora strategicznego dla MKS Śląsk Świętochłowice, wzmocnienie oferty inwestycyjnej, zacieśnienie współpracy z marszałkiem województwa śląskiego, Regionalną Izbą Gospodarczą oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną poprzez podpisanie trójstronnego porozumienia.
W kwestii kontaktów z mieszkańcami prezydent przypomniał o kameralnych "Spotkaniach przy kawie" oraz bardziej licznych spotkaniach w dzielnicach, prowadzonych konsultacjach społecznych, dołączeniu do portalu NaprawmyTo.pl, poprzez który każdy mieszkaniec może zgłaszać potrzebne naprawy, a także swobodny kontakt ze świętochłowiczanami przez Facebooka.
Z kolei podsumowanie działań związanych ze sportem w mieście obejmuje organizację na Skałce Mistrzostw Świata w Speedrowerze, remont trybun przy torze, odnowienie Domu Sportu w Lipinach, budowę boiska do piłki ręcznej oraz remont stadionu im. Pawła Waloszka.
W dziedzinie oświaty prezydent pochwalił się remontem Zespołu Szkół Technicznych i Zawodowych, ponownym otwarciem Szkoły Podstawowej nr 5, przeniesieniem Zespołu Edukacji Wspomagającej, zakupem ponad 100 komputerów i 60 tabletów dla szkół oraz instalacją sieci komputerowej w SP19, inwestycją w wymianę oświetlenia, wentylacji i remont stołówek w 9 szkołach, remontem basenu i szatni w SP8, otwarciem kawiarenki "uKochana" w 1 LO oraz termomodernizacją przedszkola nr 9 i pozyskaniem na nią dofinansowania z funduszy europejskich.
Podsumowanie w kwestii działań mieszkaniowych zawiera pierwszą w historii MPGL kompleksową inwentaryzację zasobów lokalowych, zmiany organizacyjne w przedsiębiorstwie, wprowadzenie zmian w Komisji Mieszkaniowej, umożliwienie lokatorom wykupu mieszkań z aż 85-procentową bonifikatą, poprawę ściągalności zaległych czynszów, remonty ponad 20 klatek schodowych w ciągu 1,5 roku, inwestycje w zarządzanych wspólnotach mieszkaniowych, przystąpienie do przygotowania projektu rewitalizacji dzielnicy Lipiny, a także specjalne akcje covidowe dla przedsiębiorców z branży gastronomicznej.
- Zrobiliśmy naprawdę dużo, choć warunki finansowe miasta zastaliśmy w bardzo złym stanie, a i epidemia koronawirusa wcale nam dzisiaj nie pomaga. Tworzymy jednak silny, jednolity zespół, któremu zależy na Świętochłowicach i naszych mieszkańcach. Tu bowiem mieszkamy i chcemy, żeby miasto się rozwijało. Codzienna praca daje już efekty - podkreślił Daniel Beger.
Gratulacje płyną z różnych stron
Na prezydenckim profilu w Internecie możemy zobaczyć również filmy z gratulacjami za pierwsze dwa lata rządów, jakie dla Daniela Begera nagrali: Marcin Krupa - prezydent Katowic, Dariusz Wójtowicz - prezydent Mysłowic, Jakub Chełstowski - marszałek województwa śląskiego, Jarosław Gowin - wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii, Tomasz Zjawiony - prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Janusz Michałek - prezes KSSE oraz Marek Wesoły - śląski poseł na Sejm.
- Ja z perspektywy prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej chciałbym ci za ten czas podziękować i pogratulować, bo to był dobry czas. Wymyśliliśmy i realizujemy wspólnie dwa ciekawe projekty, myślę, że wkrótce będziemy mogli pochwalić się i powiedzieć o kolejnych pomysłach na rozwój tego miasta, bo ja osobiście uważam, że miasto Świętochłowice zasługuje na dobrego prezydenta, jakim jesteś - powiedział Janusz Michałek.
A jak mieszkańcy oceniają pracę nowego prezydenta? Najważniejszy sprawdzian będzie miał miejsce w 2023 roku, bo właśnie za 3 lata wszyscy znowu pójdziemy do urn, aby wybrać władze samorządowe. Jeśli świętochłowiczanie dobrze ocenią Daniela Begera, to uzyska reelekcję i pokieruje miastem przez kolejną kadencję.
fot. Daniel Beger - prezydent Świętochłowic / Facebook