Na początku maja minął rok od podpisania umowy o powołaniu spółki SIM Śląsk. Utworzyły ją Świętochłowice wraz z Chorzowem, Tarnowskimi Górami i Zabrzem oraz Krajowym Zasobem Nieruchomości.
To jedna ze Społecznym Inicjatyw Mieszkaniowych, której zadaniem jest budowa mieszkań komunalnych dla osób, których nie stać na ich zakup na rynku deweloperskim, ale stać ich na regularne opłacaniem umiarkowanego czynszu.
SIM działa, ale na razie nie buduje
W tym roku spółka miała rozpocząć budowę nowego osiedla w Świętochłowicach. W dzielnicy Zgoda, na nieużytkach o powierzchni 1,3 ha przy ul. Śląskiej (naprzeciw wyjazdu z ul. Zielonej), zaplanowano kilkupiętrowe, nowoczesne bloki mieszkalne, a w nich około 110 mieszkań. Jednak teren na razie pozostaje nieużytkiem. Nie rozpoczęły się żadne prace i nie było żadnego komunikatu w tej sprawie. Pojawiły się więc pytania, czy osiedle w ogóle powstanie.
Spółka, która ma budować nowe osiedle formalnie działa, ale żadnej budowy jeszcze nie rozpoczęła. Od października 2021 r. Świętochłowice mają swojego przedstawiciela w Radzie Nadzorczej SIM Śląsk. To Tomasz Lemański, obecny prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Lokalowej. Zabrzanin, który zarządza świętochłowicką „mieszkaniówką” od 2019 roku.
Świętochłowice w drugiej kolejności
Kilka dni temu o szczegółach dotyczących planów spółki SIM Śląsk napisało czasopismo „Wspólnota”. Pierwsze przetargi mają ruszyć dopiero na przełomie 2022 i 2023 roku, lecz w tej puli nie ma Świętochłowic. Na początek wybrane zostały inwestycje w Chorzowie i Tarnowskich Górach.
Przetarg na budowę osiedla na Zgodzie ma zostać ogłoszony dopiero za rok. Oznacza to, że inwestycję zapowiadaną przez prezydenta Daniela Begera może realizować samorząd kierowany przez innego prezydenta. W 2023 r. planowo powinny się bowiem odbyć kolejne wybory samorządowe, a mieszkańcy Świętochłowic mogą wskazać kogo innego.
Będą zmiany w inwestycji?
„Wspólnota” informuje o możliwych zmianach w inwestycji planowanej w Świętochłowicach. Zapowiedź dotyczy zwiększenia liczb mieszkań do 150, każde z nich o metrażu ok. 50 m2. Mają się mieścić w czterech dwusegmentowych budynkach. To plany władz miasta, ale mogą je zweryfikować rosnące ceny materiałów budowlanych i usług, co wpłynie na koszt inwestycji.
Przypomnijmy, że dotychczas gmina Świętochłowice wniosła do spółki SIM Śląsk wkład własny w wysokości 3 milionów złotych. Te pieniądze nie zostały jednak zadysponowane z budżetu miasta. Świętochłowice otrzymały je w formie grantu, obejmując z tego tytułu 25% udziałów w spółce.