Nasze ciała wiernie służą nam od urodzenia aż do momentu śmierci. W znakomitej większości przypadków, mamy kolosalny wpływ na to, jak będzie wyglądała jakość naszego życia. W XXI wieku wiele osób dba o dietę, aktywność fizyczną i tzn. bycie fit. Tacy ludzie przez wiele lat czują się dzięki temu rewelacyjnie i często wyglądają na młodszych niż ma to miejsce w rzeczywistości. Tymczasem po drugiej stronie przysłowiowej barykady są osoby kierujące swoje kroki w stronę używek. Wszystkie uzależnienia wpływają na obniżenie jakości życia i narażają nas na okropne choroby, które często mają opłakane skutki.
Jednym z najbardziej niebezpiecznych nałogów jest zdecydowanie palenie papierosów. Każdy, kto uzależnił się od nikotyny ma świadomość, że wyjście z tego problemu bywa karkołomne. Osoby, które paliły papierosy mentolowe miały w ostatnim czasie szansę na przemyślenie swojego postępowania. 20 maja 2020 roku wszedł w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych. Wszystko wydarzyło się z inicjatywy Unii Europejskiej. Osoby uzależnione od popularnych mentoli musiały zwrócić uwagę na ewentualne alternatywy. Nie tylko oni, ale również specjaliści od lat pochylają się nad pytaniem, jak uchronić zdrowie nałogowych palaczy.
"Dlaczego ludzie w ogóle przyjmują nikotynę? Bo zapalenie papierosa jest po prostu przyjemne" - mówił o tym zgubnym zjawisku prof. Bartosz Łoza, kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychiatrycznego. Profesor Bartosz Łoza zwraca uwagę na podgrzewacze tytoniu typu IQOS, które są jedną z alternatyw dla tradycyjnych papierosów. Urządzenie jest niezwykle intrygujące, ponieważ nie spala tytoniu w przeciwieństwie do tradycyjnego papierosa. Jedynie podgrzewa go do odpowiedniej temperatury by wytworzyła się nikotyna. W ten sposób wydziela się mniejsza ilość substancji szkodliwych niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych papierosów. Nie można jednak nie zauważyć pozostałych atutów urządzenia, którymi jest również brak popiołu i nieprzyjemnego zapachu podczas używania.
"Kolejne badania przeprowadzone przez Amerykanów wykazały, że tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe (NWT) są pomocne w rzucaniu palenia w ogóle. I są one znacznie skuteczniejsze niż dotychczasowe metody. To oznacza, że strategia tobacco harm reduction czy też stress reduction przynosi lepsze efekty. To jest zmiana cywilizacyjna, dotyka zmiany nawyków palaczy. FDA dostrzegła ten problem i 30 kwietnia zezwoliła na sprzedaż podgrzewacza tytoniu IQOS w Stanach Zjednoczonych zaznaczając, że produkt jest „właściwy do ochrony zdrowia publicznego”. W swoim stanowisku Agencja zaznaczyła, że produkty te nie są wolne od ryzyka, ale wytwarzają „mniej lub niższe poziomy niektórych substancji szkodliwych niż papierosy”. Zaznaczyła również, że dostępne dane wskazują, iż prawdopodobieństwo używania ich przez osoby niepalące, w tym młodzież, jest niskie" - podkreślał prof. Łoza.
Zadbajmy o nasze organizmy, póki jeszcze mamy na to czas. Jak powszechnie wiadomo, „lepiej zapobiegać niż leczyć” i tego się trzymajmy, kiedy będziemy podejmować decyzje mające wpływ na stan naszego zdrowia.