Strategia Świętochłowic na najbliższe lata będzie jednym z tematów spotkań prezydenta miasta Daniela Begera z mieszkańcami dzielnic Świętochłowic. Odbędą się one w październiku i w listopadzie. Mieszkańcy będą mogli też zadawać pytania związane z bieżącymi inwestycjami na terenie ich dzielnic, a także przyszłością Świętochłowic.
Plan spotkań prezydenta Begera z mieszkańcami Świętochłowic:
21.10 (czwartek), godz. 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna, Piaśniki, ul. Chorzowska 37
26.10 (wtorek), godz. 17.00, Szkoła Podstawowa nr 8, Zgoda, ul. Wiśniowa 9
4.11 (czwartek), godz. 17.00, Szkoła Podstawowa nr 17, Chropaczów, ul. Armii Krajowej 14
9.11 (wtorek), godz. 17.00, Miejski Dom Kultury, Centrum, ul. Harcerska 1
16.11 (wtorek), godz. 17.00, Centrum Kultury Śląskiej Grota, Lipiny, ul. Chorzowska 73
Według dokumentu "Strategia rozwoju Miasta Świętochłowice 2030 - projekt", główną bolączką miasta w sferze demograficznej jest spadająca liczba ludności oraz pogorszenie struktury wiekowej mieszkańców. W Świętochłowicach, podobnie jak w innych miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, od wielu lat następuje spadek liczby ludności. Jest to wynik zarówno ruchów migracyjnych związanych z wyjazdem do innych ośrodków w regionie, Polsce i poza granice, jak również stale obniżającej się wielkości przyrostu naturalnego. W 2010 roku miasto liczyło ponad 53 tys. mieszkańców, w 2019 - 49,5 tysiąca. I - co gorsza - eksperci prognozują, że sytuacja będzie ulegała dalszemu pogorszeniu. Zgodnie z prognozą demograficzną GUS do roku 2050 liczba mieszkańców Świętochłowic spadanie o 31,5% i będzie się kształtować na poziomie 33,5 tys. osób.
Jeśli wziąć pod uwagę sferę gospodarki i przedsiębiorczości, trzeba stwierdzić, że Świętochłowice cechują się względnie niskim poziomem przedsiębiorczości. Na koniec roku 2019 w Świętochłowicach zarejestrowanych było 4059 podmiotów gospodarki narodowej. Bezrobocie systematycznie spada, ale wciąż jest jednym z najwyższych w Metropolii.
W badaniach ankietowych aż 47 proc. badanych mieszkańców wskazało, że w przyszłości rozważają opuszczenie swojego miasta. W Świętochłowicach najbardziej przeszkadza im przemoc, chuligaństwo, brak terenów rekreacyjnych i rozrywek.
Aby zniwelować braki, a wzmocnić zalety, zaproponowano strategię opierającą się na pięciu powiązanych priorytetach:
- Transformacja gospodarki miasta.
- Doskonalenie kapitału ludzkiego.
- Przestrzeń o wysokiej atrakcyjności zamieszkania.
- Rozwój społeczno-kulturowy.
oraz priorytet „horyzontalny” wspierający realizację pozostałych priorytetów:
- Jakość zarządzania miastem.