Tegoroczna edycja Festiwalu Gorczyckiego to osiem koncertów z udziałem znakomitości polskiej sceny muzycznej. Inauguracyjny koncert odbył się w kościele św. Józefa w Chorzowie, kolejne m.in. w Bytomiu, Raciborzu, Tarnowskich Górach czy Katowicach.
Finałowy koncert odbędzie się 2 października 2022 w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach przy ul. Krauzego 1. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKŚ.
Muzyka aniołów - utwór dedykowany Świętochłowicom w 75. rocznicę nadania praw miejskich
W programie świętochłowickiego koncertu znalazły się m.in. utwory Georga Philippa Telemanna – jednego z największych kompozytorów dojrzałego baroku - w tym Suitę polską na 2 flety i klawesyn, inspirowaną pobytem Telemanna na ziemiach polskich, gdzie w latach 1705-1709 piastował stanowisko muzyka nadwornego i kapelmistrza na dworze Promnitzów w Żarach i Pszczynie.
Współczesne brzmienia fletów i klawesynu będziemy mieli okazję usłyszeć w utworach Frisium na 2 flety i klawesyn Krzysztofa Baculewskiego oraz w L-Sonacie na 2 flety i basso continuo z cyklu „Reportaże” Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Zaplanowano także premierowe wykonanie kompozycji Ignacego Zalewskiego – Trio Modern na 2 flety i klawesyn oraz Muzyki aniołów Adama Wesołowskiego, utworu dedykowanego Świętochłowicom w 75. rocznicę nadania praw miejskich.
Wystąpią muzycy o światowej randze
Wystąpią: Łukasz Długosz (flet), Agata Kielar-Długosz (flet) i Marek Toporowski (klawesyn). Jak podkreślają organizatorzy to muzycy o światowej randze i wspaniałych dokonaniach artystycznych. Łukasz Długosz jest uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą, laureatem licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Agata Kielar-Długosz jest uznaną polską flecistką, laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą. Artystka jest również propagatorką muzyki najnowszej, do tej pory powstały 53 utwory dedykowane jej oraz mężowi. Marek Toporowski jest obecnie jednym z najbardziej znanych wykonawców muzyki dawnej w Polsce, cenionym zwłaszcza jako klawesynista oraz dyrygent specjalizujący się w wykonawstwie barokowej muzyki oratoryjnej.
Może Cię zainteresować:
Festiwal Kulturowy w Świętochłowicach. Tradycja w jazzie zawarta
Może Cię zainteresować: