Przeziębienie – jak zapobiegać?
Dobre pytanie. Osoby, które pragną uchronić się przed jesiennym przeziębieniem, w pierwszej kolejności powinny zadbać o własną odporność. W tym wypadku, warto pomyśleć nie tylko o aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, ale również o zbilansowanej diecie! Dobrze by było, aby na jesiennym stole wylądowały produkty bogate w witaminę C, witaminę D, kwasy omega-3 oraz beta-karoten (tj. prowitamina A). Oczywiście nie można też zapominać o wypoczynku, zwłaszcza o odpowiedniej ilości snu. Niestety, przemęczony organizm to mniej odporny organizm, a gdy już dojdzie do infekcji to nie pozostaje nic innego jak zostać w domu, włączyć lek na zatoki bez recepty, pić ciepłe napoje i co ważniejsze – jak najwięcej odpoczywać.
Czy to już przeziębienie?
Gdy pojawią się pierwsze objawy (np. zmęczenie, wodnisty katar, kaszel, podwyższona temperatura), warto nie czekać na dalszy rozwój zdarzeń. Dlaczego? Ponieważ zwykłe przeziębienie, może przeistoczyć się w coś znacznie gorszego. Z pewnością osoby, które nie czują się zbyt dobrze, powinny zostać w domu. Oczywiście warto, aby wyposażyły się w infekcyjny niezbędnik jak: chusteczki higieniczne, pastylki lub spraye na ból gardła, nebulizator, a nawet lek na zatoki bez recepty, gdyby katar dawał mocno popalić.
Odpoczynek jest najważniejszy!
Zgadza się! W trakcie przeziębienia należy zwolnić tempo, pić dużo rozgrzewających płynów i jak najwięcej odpoczywać. Jeżeli po kilku dniach objawy nie ustąpią, a wręcz przybiorą na sile (np. pojawi się wysoka gorączka, duszności) to należy niezwłocznie zaplanować wizytę u lekarza. Jeżeli termin będzie nieco odległy, może warto udać się do apteki, aby zaopatrzyć się w niezbędne środki (np. leki na zapalenie krtani bez recepty), które mogą przynieść natychmiastową ulgę. Niestety, niewyleczone przeziębienie może prowadzić do groźnych powikłań.
Zapalenie krtani, a przeziębienie
Zazwyczaj zapalenie krtani rozwija się dość dynamicznie. Niemniej, początkowe objawy mogą do złudzenia przypominać objawy przeziębienia (np. ból gardła, stan podgorączkowy, wodnisty katar). Dopiero po kilku dniach pojawia się ból krtani, chrypka, kaszel, a czasami bezgłos. Gdy zapalenie krtani rozkręci się na całego, należy obowiązkowo włączyć leki na zapalenie krtani bez recepty. Dodatkową ulgę mogą przynieść regularne inhalacje na nebulizatorze czy domowy nawilżacz powietrza. Z całą pewnością warto nie bagatelizować zapalenia krtani, ponieważ nieleczona infekcja może poważnie odbić się na zdrowiu ludzkiego organizmu.