Festiwal Gorczycki ma na celu promocję i propagowanie muzyki klasycznej – arcydzieł muzyki wokalno-instrumentalnej w godnej oprawie i doskonałym wykonaniu, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku muzycznego najwybitniejszego kompozytora okresu polskiego baroku – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, urodzonego właśnie tu na ziemi śląskiej.
Głównym celem festiwalu jest tworzenie na podstawie współpracy kilkunastu największych miast województwa śląskiego znaczącego festiwalu, który staje się jedną z najatrakcyjniejszych wizytówek kulturalnych Śląska w Europie.
W tym roku obchodzimy 16. edycję Festiwalu Gorczyckiego.
2 października 2021 w Centrum Kultury Śląskiej będziemy mieli okazję usłyszeć pieśni dawnych mistrzów zestawione z dziełami twórców współczesnych i muzyką gospel w wykonaniu znakomitych artystów, tworzących zespół Cracow Royal Singers. Bogaty i inspirujący program koncertu jest niezwykle rozległy stylistycznie, obejmuje bowiem blisko 500 lat tradycji, historii i literatury muzyki od utworów z epoki renesansu aż do kompozycji nam współczesnych.
Dżentelmen to współcześnie mężczyzna o dobrym, uprzejmym, wspaniałomyślnym i kurtuazyjnym zachowaniu. W swym pierwotnym znaczeniu – pojęcie określające mężczyznę z dobrej rodziny, odznaczającego się nienagannymi manierami, nieposzlakowanym imieniem i uznawaniem honoru za najwyższą wartość. Dzisiaj, patrząc z kilkusetletniej perspektywy, z całą pewnością możemy stwierdzić, że działający nieprzerwanie przez 300 lat na ziemiach polskich zespół Rorantystów spełniał założenia definicji słowa „dżentelmen”, zarówno poprzez skład personalny uwzględniający wyłącznie najlepsze męskie głosy wokalne, jak i poprzez repertuar wykonawczy odwołujący się bezpośrednio do kompozycji genialnych twórców płci męskiej. Cracow Royal Singers to formacja wokalna nawiązująca bezpośrednio do tradycji muzycznych zespołu wawelskich Rorantystów, męskiego zespołu ufundowanego przez króla Zygmunta I Starego w 1540 r. Cracow Royal Singers obrał sobie za cel promocję najwspanialszych dzieł renesansowych i barokowych twórców, będących wspaniałym zabytkiem polskiej historii muzyki, starając się ukazać szerokiej publiczności ich piękno i wysoką artystyczną wartość. Elementem nadrzędnym w działaniach zespołu jest podjęcie próby możliwie najwierniejszej rekonstrukcji i charakterystycznego brzmienia jednego z pierwszych zawodowych zespołów muzycznych w Europie, stąd powierzenie najwyższej linii melodycznej głosom kontratenorowym. Programy artystyczne Cracow Royal Singers są poparte wnikliwymi badaniami muzykologicznymi dokonanymi w jednym z najcenniejszych archiwów muzykologicznych znajdujących się w Europie – Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej na Wawelu.
Wstęp na występ Cracow Royal Singers jest bezpłatne. Darmowe wejściówki są do odbioru w sekretariacie CKŚ na Zgodzie przy ul. Krauzego 1. Rozpoczęcie o godzinie 19.00.