W Świętochłowicach od 2019 roku funkcjonuje specjalny serwis internetowy, dzięki któremu każdy z mieszkańców może zgłosić problem, który należy wg niego naprawić. Sprawdziliśmy, jak mieszkańcy naszego miasta korzystają z tego narzędzia.
System NaprawmyTo.pl daje możliwość bezpośredniego zgłaszania problemów, które wiążą się z jedną z pięciu kategorii tematycznych. Okazuje się, że ta metoda cieszy się dużym powodzeniem, a liczba zgłoszeń, jakie za jej pomocą zostały przekazane do rozwiązania zbliża się już do tysiąca.
NaprawmyTo w liczbach
Serwis daje podgląd statystyczny z którego wynika ilość poszczególnych zgłoszeń na każdym z etapów ich realizacji. Stan na dziś przedstawia się następująco:
- 40 otwartych zgłoszeń
- 26 zgłoszeń w trakcie naprawiania
- 586 zgłoszeń, które zostały już naprawione
- 291 zgłoszeń odrzuconych, które nie spełniły koniecznych kryteriów
Jak z tego korzystać?
Aby móc aktywnie korzystać z serwisu należy założyć w nim swoje konto. Rejestracja jest prosta i nie wymaga konieczności podawania danych wrażliwych. Po zarejestrowaniu się w serwisie, każdy użytkownik ma dostęp do pełnej funkcjonalności:
- dodawania własnych zgłoszeń do naprawy
- tworzenia własnych alertów i obserwacji
- ustawienia powiadomień o etapach zgłoszeń
Co i jak zgłaszać?
Serwis Naprawmy.To służy do zgłaszania problemów, usterek, awarii i sytuacji wymagających różnych interwencji wyłącznie na mieniu należącym do miasta. Nie zgłaszamy tematów, które dotyczą własności prywatnej. Każdy, kto ma wątpliwości, może w tym zakresie korzystać z miejskiego Geoportalu, aby upewnić się, że jego zgłoszenie dotyczy mienia miejskiego. Pamiętajmy również, że to narzędzie nie służy zgłaszaniu sytuacji nagłych lub kryzysowych, takich jak np. pożar, wypadek drogowy czy katastrofa budowlana. Od tego są bowiem służby takie jak Policja, Straż Pożarna czy numer alarmowy 112. Wybrane do zgłoszeń kategorie to:
- Infrastruktura (np. uszkodzony chodnik, dziki parking, czy zniszczona studzienka kanalizacyjna)
Bezpieczeństwo (np. dziura w drodze, niebezpieczna okolica, nie świecąca latarnia) - Budynki (np. akty wandalizmu, zły stan techniczny - ruina, zniszczony kontener śmietnikowy)
- Przyroda (np. dzikie wysypiska śmieci, zwalone drzewa, zalegające odpady wielkogabarytowe)
- Inne (np. graffiti)
Zachęcamy do aktywnego korzystania z systemu NaprawmyTo na stronie: www.naprawmyto.pl/swietochlowice