Na ten ogród w Parku Śląskim czekano ponad 50 lat. Dziś otwarcie, przyjedzie nawet Premier!

Są takie wydarzenia, na które mieszkańcy naszego regionu czekają bardzo długo, ale czekają bardzo. Po ponad 50 latach od pomysłu, w Parku Śląskim zostanie otwarty ogród, a na jego otwarcie przyjedzie nawet Premier Mateusz Morawiecki. To wszystko już dziś popołudniu.

W poniedziałek, 12 lipca 2021 r., w Parku Śląskim otwarty zostanie Ogród Japoński. To pomysł, który w chorzowskim parku pojawił się ponad pół wieku. Rozpoczęto nawet jego budowę, ale nigdy nie udało się jej dokończyć i ogród… zniknął z Parku Śląskiego.

Budowa Ogrodu Japońskiego obok Rosarium w Parku Śląskim rozpoczęła się w drugiej połowie lat 60. ubiegłego wieku. Jego projektantem był Edward Bartman, znany architekt krajobrazu. Nie udało się go jednak dokończyć i po ponad pół wieku niewiele z ogrodu zostało. Do tej orientalnej wizji powrócono dwa lata temu, a rok później rozpoczęła się modernizacja i rozbudowa Ogrodu Japońskiego.

Teraz jest on ponad dwa razy większy i ma 12,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Są tam m.in. dwupoziomowy zbiornik, wodospad oraz strumień. Nad wodospadem jest częściowo przeszklony taras widokowy o powierzchni ok. 28 metrów. W części wschodniej i południowo-wschodniej zaprojektowano „wiśniowy sad”, z wykorzystaniem różnych gatunków oraz odmian wiśni. Dodatkową atrakcją ogrodu jest przestronna altana wykonana w stylu orientalnym.

Otwarcie Ogrodu Japońskiego zaplanowano na poniedziałek, 12 lipca 2021 r. w godzinach 17.00 – 20.00 przewidziano wiele atrakcji dla miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni:

Ceremonia parzenia herbaty Urasenke – jednej z trzech głównych szkół herbaty w Japonii. Poprowadzi ją Grzegorz Adamczyk – laureat stypendium ufundowanego przez głowę rodu Urasenke, dzięki któremu przez okres jednego roku pobierał naukę w Wyższej Szkole Drogi Herbaty Urasenke w Kioto w Japonii.

Koncert pieśni japońskich, który wykona pianistka Miho Kurihara (pianistka urodzona w Tokio, laureatką międzynarodowych festiwali i konkursów muzycznych) i tenor Piotr Nikiel (uczestnik wielu prestiżowych festiwali muzycznych, solista Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny).

Pokaz Kitsuke – sztuki zakładania kimona. Poprowadzi Anna Bielak – autorka książki „Zrozumieć kimono. Kultura zaklęta w stroju”, zajmująca się kimonami od ponad 15 lat.

Warsztat kaligrafii - poprowadzi Olga Podsiadło z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Warsztat origami - tradycyjnej sztuki składania papieru. Poprowadzi Izabela Stąpor z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Warsztaty Ikebany – japońskiej sztuki układania kwiatów. Poprowadzi Wioletta Piórkowska z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Wcześniej w okolicznościowym spotkaniu związanym z zakończeniem inwestycji udział ma wziąć premier Mateusz Morawiecki.

Więcej informacji z Chorzowa znajdziesz na www.chorzowski.pl