Brak kompletnej i aktualnej dokumentacji technicznej
Świadectwo energetyczne jest dokumentem dostarczającym informacji o zużyciu energii i emisji CO2 konkretnego budynku. Zawiera ocenę efektywności energetycznej nieruchomości, która szacowana jest na podstawie kompletnej i aktualnej dokumentacji technicznej. Aby uniknąć błędów w sporządzaniu świadectwa energetycznego, należy zebrać wszystkie informacje o zastosowanych systemach grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, a także wszystkich stosowanych materiałach budowalnych. Cennych informacji umożliwiajacych rzetelną ocenę energetyczną dostarczą także bieżące faktury za zużytą energię.
Niewłaściwy wybór audytora energetycznego
Zamawiając certyfikat energetyczny, warto postawić na doświadczonego partnera, wyposażonego w specjalistyczne narzędzia do wyliczania oraz szacowania wszelkich wskaźników i parametrów energetycznych. Warto zwrócić także uwagę, czy wybrany audytor energetyczny posiada odpowiednie certyfikaty, a przygotowywane przez niego dokumenty uwzględniają wszelkie normy energetyczne oraz wymagania stawiane przez nadzór budowlany i urzędników miejskich.
Zaniedbanie regularnych przeglądów technicznych
Regularne przeglądy pozwalają na bieżąco monitorować stan techniczny budynku oraz szybko identyfikować obszary wymagające natychmiastowej modernizacji. Regularna konserwacja systemów grzewczych i klimatyzacyjnych oraz naprawa nieszczelnych drzwi i okien nie tylko zmniejszy ewentualne straty zużycia energii, ale także pozwoli uniknąć kosztownych remontów generalnych.