Projekty podobne do tego „System Indywidualnej Segregacji Odpadów – poprawa gospodarki odpadami w zabudowie wielolokalowej w mieście Świętochłowice” z powodzeniem działają w wielu miejscowościach w Polsce. W województwie śląskim, na takie rozwiązanie nie skusił się jeszcze żaden samorząd. Co właściwie oznacza kluczowe słowo inteligentny w systemie zarządzania odpadami? W tym wypadku mowa o specjalnych, bezdotykowych śmietnikach, których zadaniem jest pomoc w selektywnej zbiórce odpadów. Takie urządzenia mają zastąpić klasyczne wiaty śmietnikowe.
Jako pierwsi, z takich rozwiązań korzystać będą mieszkańcy ul. Granitowej 10 i Polnej 17 - zostanie tam zamontowany system składający się aż z 12 modułów. Z kolei przy ul. Polnej 7-9, pojawi się 10 nowoczesnych pojemników. Każdy mieszkaniec z wyżej wspomnianych adresów, otrzyma swój indywidualny kod kreskowy.
Będzie on przyporządkowany do lokalu. Miasto przekaże do spółdzielni naklejki z kodami, które następnie administracje będą dystrybuować wśród mieszkańców.
Naklejki te lokatorzy będą umieszczać na swoich workach ze śmieciami. Następnie osoba wyrzucająca śmieci skanuje swój worek pod czytnikiem znajdującym się na pojemniku i otworzy się odpowiednia klapa. Wewnątrz pojemników znajdują się wagi, przez co system rozpoznaje, czy został tam umieszczony odpowiedni rodzaj śmieci. – tłumaczy Beata Grzelec-Spetruk, Naczelnik Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.
Cały proces, dzięki zautomatyzowanym klapom, ma odbywać się bezdotykowo. Mieszkańcom, wyrzucanie śmieci umilać będą kolorowe diody i specjalne komunikaty głosowe, które pomogą korzystać z nowoczesnych śmietników. Ponadto, każdy z lokatorów otrzyma dostęp do konta z informacjami o generowanych odpadach. To z kolei, ma motywować do segregacji śmieci.
Wartość innowacyjnego projektu to ponad 2,1 mln zł. Większość inwestycji sfinalizowana zostanie dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu. Zgodnie z założeniem, montaż nowych pojemników na odpady, miałby odbyć się jeszcze w tym roku. Plany mogą pokrzyżować procedury przetargowe. Nim do tego dojdzie, miasto planuje zorganizować specjalną akcję edukacyjną dla biorących udział w projekcie mieszkańców.
Zainteresowanych systemem, który (zapewne) przez wysokie ceny wzbudzi sporo kontrowersji, odsyłamy do strony producenta, który z powodzeniem lokuje swoje produkty w kolejnych Polskich miastach. Już wkrótce - także w Świętochłowicach.