Od poniedziałku będzie można wchodzić do lasów i parków. Co jeszcze się zmieni?

Od poniedziałku, 20 kwietnia, rozpocznie się "poluzowanie" dotychczasowych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Zniesiony zostanie m.in. zakaz wchodzenia do lasów i parków i złagodzone zostaną przepisy obowiązujące w handlu. Co jeszcze się zmieni?

Luzowanie

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek na konferencji prasowej podkreślał, że konieczne jest przestrzeganie zasad trzech „i”: izolacja, identyfikacja i informatyzacja. Zaznaczył, że obowiązek zakrywania nosa i ust został wprowadzony, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo transmisji wirusa. Konieczna jest też informatyzacja, a więc przestawienia się na pracę zdalną, z kolei identyfikacja dotyczy wykrywania źródeł zakażenia i identyfikowania osób, które mogły zakazić się koronawirusem. Zapowiedział także wprowadzenie specjalnej aplikacji, która ma do tego służyć.

Przypomnijmy, że obowiązujące obostrzenia mają być respektowane do 19 kwietnia. Jak będzie wyglądała sytuacja od poniedziałku?

- Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń – zapowiedział premier.

Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

Co się zmieni w najbliższym czasie?

Zniesiony zostanie zakaz wstępu do lasów i parków. Złagodzone zostaną też przepisy obowiązujące w handlu. – Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4. Z kolei w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni. Jednocześnie pracownicy sklepów będą podlegali kontroli zdrowia. Obowiązkowo będą też musieli mierzyć temperaturę – wyliczał premier. Co istotne zasada „jedna osoba na 15 mkw” będzie obowiązywała także w kościołach.

Od poniedziałku młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Umożliwione zostanie również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Oznacza to, że od 20 kwietnia będzie można wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze.

Zaprezentowano także kolejne etapy „odmrażania gospodarki”. - Za nami trudny czas wyrzeczeń, ale przed nami równie trudny czas dalszej walki z koronawirusem. Widać wyraźnie, że polskie społeczeństwo bardzo dobrze reaguje na obostrzenia. Dzisiaj jesteśmy przekonani, że kilka z nich możemy poluzować w racjonalny sposób – mówił dziś premier Morawiecki. – Walka z wirusem się nie kończy, ale dziś przechodzimy do kontrofensywy – dodał. Natomiast Łukasz Szumowski, minister zdrowia, podkreślił, że przez najbliższy dłuższy czas musimy nauczyć się z tymi podstawowymi zasadami funkcjonowania w czasach epidemii. Dodał też, że taka sytuacja może potrwać od roku do dwóch lat. - Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii dopóki nie będziemy mieć szczepionki, ale możliwość korzystania z galerii handlowych będziemy sukcesywnie zwiększali. Powrót do normalności będzie wtedy, gdy zniknie epidemia – podkreślił minister Szumowski.

Co z wakacjami i branżą hotelarską?

Wiele z tych restrykcji będzie można w taki sposób ująć, aby nie ograniczały całkowicie naszej aktywności. Nie oznacza to, że będzie spędzali wakacje tak jak dotychczas, ale pewne aktywności będą mogły być prowadzone – mówił Szumowski. – Branża hotelarska może liczyć na wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej – dodał premier Morawiecki.

Jak będzie wyglądała organizacja życia szkolnego? Czy uczniowie wrócą do szkół jeszcze w tym roku szkolnym? Odpowiedzi na to pytanie nie poznaliśmy. – Regulacje dotyczące edukacji zostaną przedstawione później – zaznaczył minister Szumowski.

Do kiedy będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa?

Minister Szumowski zapytany o to kiedy zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek bądź innych elementów odzieży zakrywających nos i usta, odparł lapidarnie, że nastąpi to wtedy, kiedy będzie szczepionka na koronawirusa. Będziemy też jeszcze musieli poczekać na wznowienie działalności zakładów fryzjerskich. Ich uruchomienie planowane jest w trzecim etapie.

A co z imprezami masowymi z udziałem publiczności? Wiele mówiło się o tym, że prawdopodobnie mogą zostać przywrócone dopiero w połowie przyszłego roku. – To ograniczenie będzie dłużej obowiązywało, ponieważ nie nakłada dużych restrykcji na gospodarkę, a jedocześnie łączy się z dużym zagrożeniem – mówił premier. Z kolei minister Szumowski zapytany o to kiedy nastąpi drugi etap łagodzenia restrykcji, zaznaczył, że w przyszłym tygodniu poinformuje o dacie przechodzenia do kolejnego etapu.

Jak będą wyglądały kolejne etapy powrotu do normalności?

Drugi etap:

Działalność gospodarcza:

  • Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
  • Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami

Życie społeczne

  • Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk

Trzeci etap:

Działalność gospodarcza:

  • Otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek
  • Otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami
  • Gastronomia – umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami

Życie społeczne

  • Wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)
  • Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – ustalona max. liczba dzieci w sali.

Czwarty etap

Działalność gospodarcza:

  • Otwarcie salonów masażu i solariówUmożliwienie działalności siłowni i klubów fitness
  • Życie społeczne
  • Teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym

Jak zapowiedziano, kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane suckesywnie i zostaną uzależnione od przyrotstu zachorowań.

fot. Twitter KPRM