- W sobotę zacznie obowiązywać rozporządzenie, które dotyczy nowego podejścia do stref na terenie kraju – zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski - Novum to są lokale gastronomiczne otwarte do godz. 22. Maseczki są hamulcem bezpieczeństwa jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się pandemii – dodaje.
❗Cały kraj zostanie objęty żółtą strefą, z wyłączeniem powiatów ze strefy czerwonej.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 8, 2020
Zmiany obowiązują od najbliższej soboty (10.10).#koronawirus pic.twitter.com/HTDW0sjz1E
Maseczki będą obowiązywać wszędzie
Każdy będzie musiał zasłaniać nos i usta w przestrzeni publicznej. Oznacza to, że maseczki będą obowiązkowe nie tylko w sklepie czy autobusie, ale także na ulicy. Zwolnione z tego obowiązku będą osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
❗Od 10.10 zasady strefy żółtej rozszerzone zostaną na cały kraj. pic.twitter.com/FJNUnPyR5L
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 8, 2020
Lokale gastronomiczne tylko do godz. 22.00
W całej Polsce będą obowiązywały obostrzenia również w lokalach gastronomicznych. Na jedną osobę ma przypadać co najmniej 4 m2.
Nie będziemy mogli iść potańczyć do klubu, ponieważ w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia. W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00.
Na imprezach okolicznościowych – mniej gości Podczas chrzcin, wesel oraz innych imprez okolicznościowych będzie obowiązywał limit osób. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach - 75 osób. To ograniczenie ma wejść w życie dopiero 17 października.
Ograniczenia w wydarzeniach kulturalnych
Niestety, w związku z nowymi obostrzeniami ucierpi także kultura. W strefie czerwonej będzie obowiązywał całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.
Tylko 150 osób na zgromadzeniach
Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.
Gdzie są czerwone strefy?
Od soboty, 10 października, na nowej liście znajdą się 32 powiaty i 6 miast. Na szczęście w województwie śląskim jest tylko jeden powiat, który został objęty czerwoną strefą. Jest to powiat kłobucki.
Strefa czerwona:
- województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;
- województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;
- województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;
- województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;
- województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;
- województwo opolskie: powiat oleski;
- województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;
- województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;
- województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;
- województwo śląskie: powiat kłobucki;
- województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;
- województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;
- województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;
- województwo zachodniopomorskie: Koszalin.
fot. pixabay.com