Jedną z takich inwestycji jest osiedle o nazwie "Uroczysko Matylda". Samo osiedle, którego pierwsza część nazwy brzmi „Uroczysko" oznacza zielone tereny, pośród których zlokalizowana jest ta inwestycja. Uroczysko jest bowiem nazwą ulicy oraz planowanego użytku ekologicznego, który ma graniczyć z tą inwestycją. Słowo „Matylda" w nazwie inwestycji sięga do historycznej nazwy kopalni, która niegdyś znajdowała się w okolicy i jest ukłonem w stronę górniczej tradycji naszego miasta. Kopalnia została zlikwidowana w 1972. Co ciekawe jednak, teren działki, na której osiedle powstaje nie był objęty bezpośrednio działalnością górniczą KWK Matylda, znajdowała się tam jednak bocznica kolejowa, po której sunęły składy wypełnione czarnym złotem naszego regionu.
- W 2020 roku zakończyliśmy naszą pierwszą inwestycję na terenie Świętochłowic. Była to budowa 4 domów jednorodzinnych dwulokalowych w Świętochłowicach przy ulicy Uroczysko 13. W 4 budynkach powstało 8 mieszkań. Już wkrótce pierwsi mieszkańcy przeprowadzą się do swoich nowych domów - informuje Marcin Cichoń z firmy "Inwestycje Południe".
- Obecnie realizujemy II etap budowy osiedla. Budujemy luksusowy apartamentowiec w którym znajdą się 22 mieszkania o metrażach od 48 m2 do 130 m2 - dodaje przedstawiciel developera.
Współpracę z Świętochłowickim magistratem oraz innymi instytucjami jak np. ChŚPWiK czy PINB Chorzów oceniamy bardzo pozytywnie. Stoimy na stanowisku, że pracownicy instytucji publicznych wyróżniają się dużym profesjonalizmem i gotowością do szukania korzystnych dla miasta i inwestorów rozwiązań - czytamy w odpowiedzi na pytanie o współpracę z lokalnymi instytucjami.
- Zdecydowanym problemem jest dostępność atrakcyjnych terenów inwestycyjnych na terenie naszego miasta. Świętochłowice nie są miastem dużym obszarowo, gęstość zaludnienia jest wysoka, co nie powinno dziwić przy tak atrakcyjnej lokalizacji. Widzimy jednak jeszcze wiele miejsc w Świętochłowicach gdzie warto byłoby stworzyć miejsce przyjazne do mieszkania. Osobiście bardzo żałuję, że okolice ulicy Zielonej w Świętochłowicach nie zostały przeznaczone na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Naszym zdaniem jest to świetny teren na zabudowę o takim charakterze. Podobnie nie mogę zrozumieć dlaczego tereny w okolicy Świętochłowickich "dwóch wież" przeznacza się na zabudowę przemysłową i usługową. W tym miejscu widzielibyśmy wspaniałe miejsce na nowy zespół budynków mieszkalnych, architekturą nawiązujący do industrialnej zabudowy oraz uzupełniający zabudowę śródmieścia Świętochłowic. Aktualnie intensywnie poszukujemy działki pod kolejną inwestycję a jako Świętochłowiczanom z urodzenia byłoby nam niezmiernie miło kontynuować inwestycje w naszym mieście - informuje developer.
To jednak nie jedyna inwestycja w dzielnicy. Wkrótce u zbiegu ulic Zubrzyckiego i Krasickiego rozpocznie się budowa kolejnego kompleksu mieszkaniowego, w którym docelowo powstanie 70 nowych mieszkań. Będą to dwa kilkupiętrowe, nowoczesne bloki usytuowane tuż przy parku piaśnickim. Inwestorem jest znana w Świętochłowicach spółka Xenakis Development, która w naszym mieście wybudowała już takie osiedla jak "Dolina Sudecka", "Dolina Akacjowa", W trakcie budowy są kolejne etapy osiadla "Nowy Paryż" oraz najbardziej kontrowersyjne - osiedle na terenie części Lasu Hugona na Zgodzie. Kontrowersyjne z uwagi na okoliczności, w jakich w poprzednich latach byli już włodarze Świętochłowic sprzedali te cenne przyrodniczo tereny. Deweloperowi trudno się dziwić, że skorzystał z okazji, co prawda lasu nikt już nie przywróci, za to nowe osiedle będzie bardzo estetyczne i wpłynie na poprawę ładu przestrzennego.
Podobnie jest zresztą w Piaśnikach, gdzie teren został pod tą budowę sprzedany jeszcze w 2017 roku. Tam również trwa wycinka, co prawda dużo mniejszej ilości drzew, jednak Urząd Miejski tym razem zadbał, aby nasadzenia zastępcze, które muszą zostać wykonane po wycince znajdujących się tam drzew obejmowały gatunki najszlachetniejsze, między innymi takie jak: wiąz górski, dąb szypułkowy, głóg pośredni, śliwa wiśniowa oraz klon zwyczajny. Inwestor będzie miał na to czas do 2 lat od zakończenia budowy.
Inwestycje deweloperskie stanowią ważny element strategii budownictwa mieszkaniowego każdego szanującego się miasta. W dzisiejszych czasach odchodzi się coraz częściej od budowy mieszkań stricte komunalnych, a powodów tej sytuacji jest kilka. Najważniejszy to oczywiście koszty. Miasta z własnych środków nie są w stanie łożyć wielomilionowych kwot na budownictwo, zaś kredytowanie "komunalek", nawet z pomocą programów "grantowych" praktycznie nigdy nie spina się kosztowo z wysokością czynszów komunalnych. Aby taka sytuacja mogła mieć miejsce, czynsze w nowych budynkach musiałyby wzrosnąć dwu a nawet trzykrotnie. Inną sprawą jest również to, że w starszych zasobach ludzie szukają mieszkań coraz rzadziej, potrzebując raczej wysokiego komfortu lokali mieszkalnych i przyjaznego otoczenia, niż przysłowiowego "dachu nad głową".
Alternatywą są więc deweloperzy oraz budownictwo w formule TBS, czy ostatnio wprowadzany SIM (Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe). Dzięki nim powstają mieszkania o umiarkowanym czynszu, które są rozwiązaniem pośrednim. Nie wymagają zaciągania kredytów, a naliczane opłaty za ich najem zapewniają możliwość spłacania tych inwestycji. Pierwsze z takich osiedli zbudowane zostanie w najbliższych latach na Zgodzie, przy ul. Śląskiej, gdzie powstanie 109 nowych mieszkań w formule SIM.
Wizualizacje dotyczą osiedla "Uroczysko - Matylda".