Pod Śląskim Aniołem Stróżem

Miejsce niezwykłe na mapie, a raczej na szlaku zabytków przemysłowych Górnego Śląska to dwie odrestaurowane, pięknie oświetlone wieże KWK „Polska” w Świętochłowicach przy ul. Wojska Polskiego. Przy nich znajduje się pokopalniany obiekt, wyremontowany i zaadaptowany na galerię sztuki.

To tu właśnie, pod koniec września miało miejsce niezwykłe wydarzenie kulturalne, jakim niewątpliwie był wernisaż prac malarskich chorzowskiego artysty - Stanisława Łakomego. Wyeksponowano 25 olejnych obrazów, głównie w klimacie świętochłowickim. Wszystkie bardzo „soczyście” przez malarza namalowane, wzbudzają zachwyt odbiorcy równocześnie zmuszając do refleksji nad przemijaniem. Myślę, że namalowane chlywiki pewnie już dawno nie istnieją.

Wracając do wernisażu - został uatrakcyjniony obecnością grupy osób z zaprzyjaźnionego węgierskiego miasta Tiszaujvaros. Potwierdzenie faktu - sztuka łączy narody!

Na wystawie na szczególną uwagę zasługuje obraz o charakterze symbolicznym dla Górnego Śląska. Jest to postać Anioła Stróża, który rozpościerając swoje skrzydła ma chronić Ślązaków przed złem. Mecenasem i inspiratorem tego dzieła jest europoseł Marek Plura, którego słowa na temat tego obrazu zacytuję: „…Co by żodyn pieroński gizd nos niypognymbioł…”. Marzeniem Pana Marka jest, aby „pod strzechą” każdego górnośląskiego domostwa obrazek tego opiekuńczego anioła się znalazł, czego sobie i Czytelnikom „Naszej Gazety” życzę.

Wystawa czynna do 20 października. Serdecznie zapraszam. Ewa Prochaczek.

Stanisław Łakomy
Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął już we wczesnej młodości, uczęszczając przez kilka lat na zajęcia do pracowni plastycznej w katowickim Pałacu Młodzieży. Już wtedy zdał sobie sprawę z tego, że malarstwo, rysunek, a później i fotografia artystyczna jest jego pasją i namiętnością na całe życie, której poświęca się z upodobaniem w każdej wolnej chwili. Porusza się swobodnie w każdej tematyce i technice plastycznej, jednak ostatnio głównie tworzy obrazy olejne na płótnie. Maluje portrety, akty, pejzaże, sceny rodzajowe i martwe natury. Chętnie również podejmuje tematy sakralne i religijne. Prace jego znajdują się m.in. w Kościele Św. Antoniego w Chorzowie (kopia obrazu „Jezu Ufam Tobie” w skali 1:1), w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum Śląskim w Katowicach oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Jest współzałożycielem Chorzowskiej Grupy Plastycznej „Krajcok`12” oraz członkiem Grupy Plastycznej GAN „Grota” w Świętochłowicach i Grupy Artystycznej „Sztuka Bez Barier 14” .Bierze udział w wielu plenerach, wystawach indywidualnych i zbiorowych. Był nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach i przeglądach plastycznych: m.in. I nagroda w Konkursach im. Juliusza Marcisza „Powstania Śląskie” i „Śląskie beboki” oraz nagrody i wyróżnienia w konkursach Rudzka Jesień w Rudzie Śląskiej, w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. Pawła Wróbla w Katowicach, w corocznych „Świętochłowickich Przeglądach Sztuki”. Brał udział od 2007r. w wszystkich edycjach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „Art Naif l” w Katowicach. Kojarzony z przedstawianiem w swoich obrazach tematyki śląskiej, klimatu Nikiszowca i familoków. Bardzo istotny dla kultury śląskiej jest obraz jego autorstwa „Anioł Stróż Górnego Śląska”.

Reklama