Spacerowaliśmy już po Lipinach, przyszła pora na najstarszą dzielnicę miasta – Chropaczów. Jakie skrywa tajemnice i zapomniane historie? Tego będzie się można dowiedzieć już niebawem, biorąc udział w wyjątkowej wycieczce.
„Powracamy do Świętochłowic, ale tym razem najstarszej dzielnicy - Chropaczowa. W 1826 roku tereny Chropaczowa nabywa rodzina Donnersmarcków, w drugiej połowie XIX wieku budują oni kopalnie Schlesien, a także hutę cynku Guidotto. Dla pracowników zakładów powstają liczne kolonie, a osada w ciągu stu lat powiększa się z 200 mieszkańców do ponad 7 tysięcy. Dla mieszkańców powstał ratusz, kościół, liczne sklepy i szkoły. Poszukamy śladów dawnych zakładów przemysłowych, porozmawiamy o tym, jak wielki kryzys odcisnął się na mieszkańcach Górnego Śląska. Poznamy bliżej śląskich rabusiów, zbójów i huncwotów, którzy grasowali na przełomie XIX i XX wieku” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Spacer po Chropaczowie odbędzie się w niedzielę 15 sierpnia o godzinie 16:00. Zbiórka przewidziana jest pod dawnym ratuszem przy ulicy Łagiewnickiej 34. Wycieczka będzie trwać około 2 godzin, a udział jest bezpłatny.
W związku z zagrożeniem COVID-19 wszyscy uczestnicy wycieczki proszeni są do zachowania dwumetrowych odstępów między uczestnikami oraz zakładanie masek we wnętrzach zwiedzanych obiektów.
Organizatorem projektu jest Instytut Pracy i Edukacji. Projekt Familoki 2.0 jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury.
Źródło: Projekt „Familoki 2.0”, zdj.: Świętochłowice dawno temu
Na zdjęciu widoczna jest obecna ulica Łagiewnicka, z zabytkowym ratuszem chropaczowskim w czasach świetności.