Historia przedszkola Kolorado rozpoczęła się 10 lat temu. - Opiekujemy się i edukujemy dzieci w oparciu o podstawę programową oraz indywidualne projekty i programy naszych pracowników. Wszystkie dzieci w naszym przedszkolu objęte są opieką specjalistów w zakresie psychologii dziecięcej, pedagogiki, logopedii i rehabilitacji, natomiast dla dzieci o specjalnych potrzebach udokumentowanych orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, prowadzimy indywidualne i grupowe terapie w powyższych obszarach oraz terapię SI, terapię ręki – podkreśla Agnieszka Rajczyk, właścicielka przedszkola Kolorado.
Jego motto brzmi: „Atmosfera, która uwzględnia indywidualne potrzeby każdego malucha – pozwala funkcjonować w grupie i pozostać sobą”, a wszyscy starają się przestrzegać tych słów. W przedszkolu znajdują się sale terapeutyczne wyposażone w nowoczesny i certyfikowany sprzęt terapeutyczny, w tym sala do terapii SI. Przedszkolaki korzystają też z całodniowego wyżywienia, a diety układane się indywidualnie tak, aby były odpowiednie dla dzieci o specjalnych potrzebach żywieniowych.
Przedszkole działa już od 10 lat
Wszystko zaczęło się dekadę temu. – Pomysł na założenie przedszkola był dosyć prosty. Mam dwie córki i kiedy odprowadzałam lub odbierałam je z przedszkola zawsze w głowie rodziło mi się mnóstwo pomysłów na prowadzenie własnego – przyznaje Agnieszka Rajczyk, właścicielka Przedszkola Integracyjnego Kolorado. W końcu postanowiła swoje plany wprowadzić w czyn. – To był czas, kiedy w Polsce zaczęły powstawać niepubliczne przedszkola – dodaje. Początki nie były łatwe. – Byłam pierwszą osobą, która otworzyła taką placówkę na terenie Świętochłowic, a przedszkole to instytucja zaufania społecznego. Dopiero kiedy takie miejsce funkcjonuje, a rodzice wymieniają się spostrzeżeniami, to ono stopniowo staje się popularne. To długi proces i ciężka praca. Na początku, czyli 1 września 2010 roku startowałam z dwójką przedszkolaków, ale już w październiku było ich dziesięcioro. Liczba ta sukcesywnie rosła – wspomina Rajczyk.
Indywidualne zajęcia terapeutyczne
Początkowo było to zwykłe przedszkole, integracyjne powstało dopiero po pewnym czasie. – Zgłosili się do nas rodzice dziewczynki z autyzmem i zapytali czy przyjmiemy ją do przedszkola. Oczywiście to zrobiliśmy i zaczęliśmy się zastanawiać co zrobić, aby jej pomóc, a jej funkcjonowanie w przedszkolu było optymalne. Zatrudniliśmy specjalistów i opracowaliśmy specjalny program – wylicza właścicielka przedszkola. Dziś do placówki uczęszcza 33 dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, a każde z nich ma zapewnione indywidualne zajęcia terapeutyczne.
Z kolei wszystkie przedszkolaki biorą udział w rozmaitych zajęciach rozwijających ich umiejętności i kreatywność. Codziennie odbywają się warsztaty z języka angielskiego, są też zajęcia rytmiczne, artystyczne, teatralne czy muzykoterapia. - Co roku wprowadzamy coś nowego, w związku z tym, że ciągle realizujemy projekty unijne - dodaje Agnieszka Rajczyk.
W przedszkolu pracuje też Leszek Naziemiec – fizjoterapeuta i wykładowca katowickiej AWF, znany w całej Polsce jako popularyzator zimowego pływania. Co ciekawe, wziął udział w pierwszym w historii wyścigu pływackim na Antarktydzie. Pływał też w Arktyce czy po jeziorze Titicaca. – Jest fizjoterapeutą i prowadzi zajęcia z dziećmi z różnymi niepełnosprawnościami – podkreśla Agnieszka Rajczyk. W planach są zajęcia prowadzone na basenie i rozpoczęcie zajęć fizjoterapii w wodzie.
Żłobek Kolorado czeka na maluchy
Przedszkole to nie wszystko. Agnieszka Rajczyk prowadzi także żłobek Kolorado, który mieści się w Świętochłowicach przy ul. ul. Karpackiej 33/III. - Żłobek ma trzy lata. Powstał w odpowiedzi na potrzeby świętochłowiczan. Bardzo często dzwonili do nas rodzice 2-latków z zapytaniem czy ich dzieci mogą zostać przyjęte do przedszkola. Zaczęliśmy się zastanawiać jak to rozwiązać. W końcu postanowiliśmy uruchomić żłobek. Opracowaliśmy projekt unijny, dzięki któremu udało się go stworzyć – wspomina właścicielka przedszkola.
I choć placówka obchodzi w tym roku swoje dziesiąte urodziny, świętowania nie będzie. Winny jest koronawirus. - Uroczystość miała się odbyć 19 czerwca w formie pikniku. Co roku organizujemy na Skałce piknik rodzinny. Nasze przedszkole mieści się w trzech budynkach i to jedyna okazja do tego, żeby spotkać się w jednym miejscu. Jako, że w wydarzeniu co roku uczestniczy od 300 do 400 osób, w tym roku jego organizacja jest niemożliwa ze względów bezpieczeństwa – podkreśla Rajczyk. Imprezę przełożono na wrzesień. Jeżeli i wtedy piknik nie będzie mógł dojść do skutku, właścicielka przedszkola ma plan „B”. – Jeśli nasz pomysł spali na panewce, planujemy przygotować rozmaite atrakcje dla dzieci, które będziemy organizować w przedszkolu – wyjaśnia.
Przedszkole po pandemii
Koronawirus sparaliżował życie wielu świętochłowiczan. W marcu zamknięto szkoły, przedszkola, instytucje kultury czy galerie handlowe. Nie oznaczało to jednak, że nie realizowano zajęć w świętochłowickim przedszkolu, ponieważ tutejsi pedagodzy prowadzili nauczanie zdalne. – Każdy oddział przedszkolny ma swoją grupę na Facebook’u, a wychowawcy tworzyli dla swoich podopiecznych różnego rodzaju konkursy i przesyłali materiały dydaktyczne, Nauczyciele rytmiki, angielskiego czy terapeuci przygotowywali propozycje zajęć i zabaw. Natomiast rodzice wysyłali nam zdjęcia i filmiki przedstawiające jak dzieci sobie radzą z poszczególnymi zadaniami – zdradza właścicielka przedszkola. Ponowne otwarcie przedszkola miało miejsce 18 maja. Dziś nauczyciele pracują zmianowo, dzięki czemu grupy nie kontaktują się ze sobą. Jednakże nie wszystkie dzieci wróciły do przedszkola, dlatego też wychowawczy działają dwutorowo. Każdy przedszkolak ma też zapewnioną ciągłość terapii.
Wakacji nie będzie
Przedszkole Integracyjne Kolorado co roku w wakacje miało dwutygodniową przerwę w funkcjonowaniu. Jednakże obecnie z uwagi na panującą sytuację z niej zrezygnowano. - W tym roku przerwy tej nie będzie, aby wszyscy rodzice mieli zapewnioną opiekę nad dziećmi. Przez całe wakacje pracujemy normalnie, a przez te dwa tygodnie przedszkole będzie prowadziło dyżury – podkreśla właścicielka.
Przedszkole mieści się w trzech budynkach zlokalizowanych przy ul. Wiślan 9/I i Wiślan 11/I i Karpackiej 33/III. To, co wyróżnia instytucję to rodzinna atmosfera. – U nas wszyscy się znają, a żadne dziecko nie jest anonimowe. Przedszkole Kolorado na pierwszym miejscu stawia rozwój emocjonalny, intelektualny i społeczny odpowiedni dla jego wieku i możliwości – podkreśla Agnieszka Rajczyk.
Niepubliczne Przedszkole KOLORADO z Oddziałami Integracyjnymi
ul. Wiślan 9/I i Wiślan 11/I i Karpacka 33/III
41-608 Świętochłowice
tel. 506-177-233, tel. 32/131-07-96
www.kolorado.edu.pl
www.facebook.com/przedszkole.kolorado/