Szykuje się w Świętochłowicach największa w historii akcja remontów klatek schodowych w miejskich kamienicach. To efekt projektu, który zakłada wyremontowanie aż 100 klatek schodowych do roku 2023. Od wielu lat czekają na te remonty mieszkańcy miejskich zasobów. Pierwsze prace remontowe rozpoczną się od razu po Świętach Wielkanocnych. Siły, jakie do tego projektu zostaną w tym roku zaangażowane, są również największe z dotychczasowych.
Co najmniej 30 klatek schodowych w 2021 roku
Tak ambitne plany ma miasto Świętochłowice oraz zarządca gminnych budynków - MPGL Świętochłowice. Warto przypomnieć, że już rok temu remontów doczekało się w tym zasobie 19 klatek schodowych. Do projektu na ten rok zostały wyznaczone budynki znajdujące się w dzielnicach: Centrum, Lipiny i Chropaczów. O rozpoczęciu i zakończeniu każdego z tych remontów MPGL zamierza informować mieszkańców na bieżąco.
Ogólnomiejska mobilizacja remontowa
Remonty w zasobach komunalnych są oczkiem w głowie obecnego samorządu. Zapowiadał je jeszcze w 2018 roku Prezydent Świętochłowic Daniel Beger i słowa - jak widać dotrzymuje. To również priorytet dla MPGL, który wreszcie dostaje od miasta zielone światło dla ratowania zasobu. Przypomnijmy, że dopiero od 2019 roku zaczęły powstawać ku temu jasne i klarowne koncepcje, a gmina zdeklarowała się przekazywać na remonty środki pochodzące ze sprzedaży mieszkań komunalnych.
- Klatka schodowa to jest wizytówka każdego budynku. Zazwyczaj te klatki schodowe w budynkach komunalnych są w takim stanie, który pozostawia sporo do życzenia. W programie mieszkaniowym przyjęliśmy, że będziemy sukcesywnie, w miarę możliwości finansowych spółki i miasta, rewitalizować całe budynki. Zaczynamy jednak od tej wizytówki, czyli od klatki schodowej – mówił w 2020 roku Tomasz Lemański, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Lokalowej w Świętochłowicach.
Zapowiedzi prezesa zaczynają przynosić efekty, bo zgodnie z tym, co pisaliśmy wcześniej - zaplanowano już remonty pierwszych trzech kamienic. Budynki przy ul. Chorzowskiej 99, Żołnierskiej 21-23 i Żołnierskiej 26-28 w tym roku zyskają nowy wizerunek. Być może dojdą do tej puli kolejne budynki, ale zależy to przede wszystkim od środków, jakie na ten cel będą do dyspozycji.
Trzy różne pule i trzy kierunki działań
Tegoroczne zadanie zostało podzielone na trzy pule, każda z nich realizowane będzie przez inne podmioty. Pierwszą wykonywać będzie MPGL - za pomocą podwykonawców oraz własnymi siłami, kolejną podejmą brygady remontowe Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach. Po raz pierwszy brygady remontowo budowlane są organizowane również przez Powiatowy Urząd Pracy w Świętochłowicach. A to w ramach projektu "Szansa na nowy start - Weź to z nami na klat(k)ę".
Byle nie przeszkadzać...
Optymistyczne dla mieszkańców wiadomości powinny przełożyć się na realizację zamierzeń, jednak warunkiem tej realizacji jest przyjazne nastawienie do remontów kamienic całego samorządu. Gmina musi przecież przekazywać na to środki. Warto jednak mieszkańcom uświadomić, że nie wszyscy samorządowcy są takim remontom przychylni. Było to szczególnie widać w trakcie ostatniej sesji Rady Miejskiej, gdzie przekazaniu środków finansowych dla MPGL w wysokości pół miliona złotych sprzeciwił się jeden z radnych Ruchu Ślązaków - Grzegorz Gniełka.
Jako jeden z powodów swojej nieufności do mieszkaniowej spółki radny podał fakt, że nie wymieniono mu klamki do drzwi wejściowych budynku wspólnoty mieszkaniowej, w której radny mieszka. Na szczęście większość radnych rozumie potrzeby i troski mieszkańców, dlatego póki układ sił jest taki, jaki jest - społeczność Świętochłowic na remonty może liczyć z dużą dozą pewności.