Rzuć papierosy dla własnego zdrowia!

Palenie papierosów jest przyczyną wielu negatywnych następstw w naszym organizmie. Co roku na raka płuc w Polsce umiera ok. 20 tysięcy osób – z czego prawie w 95% sprawcą tego nowotworu jest uzależnienie od palenia tytoniu. W celu ochrony zdrowia publicznego, działacze Unii Europejskiej, już ponad miesiąc temu wprowadzili nową unijną dyrektywę zakazującą całkowitej sprzedaży popularnych mentoli, na terenie wszystkich krajów wspólnoty. Twierdzą oni, że charakterystyczny smak oraz zapach używki jedynie zachęcał do trwania w nałogu, jak i skłaniał do spróbowania osoby młode. Według szacunków – papierosy mentolowe stanowiły 30 procent polskiego rynku, a badania przeprowadzone przez Forum Konsumentów pokazały, że wybierało je ponad 42 procent palaczy.

Palacz z elektroniczym papierosem

Odebranie papierosom miętowego smaku i aromatu – obniżyło ich atrakcyjność. Na rynku jednak nadal dostępne są wyroby alternatywne, takie jak podgrzewacze tytoniu czy e-papierosy. Według Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków urządzenia podgrzewające IQOS są “właściwe dla ochrony zdrowia publicznego”, ponieważ takie produkty wytwarzają “mniej lub niższe poziomy stężenia niektórych toksyn niż papierosy”. Badania i analizy wykazały, że po IQOS-a sięgać będą nie nowi, ale nałogowi palacze, a ci, którzy zrezygnują z papierosów na rzecz podgrzewacza tytoniu “będą mieli zmniejszoną ekspozycję toksyczną, co prawdopodobnie doprowadzi do zmniejszenia ryzyka chorób związanych z tytoniem”.

Jedną z najlepszych decyzji dla naszego organizmu, jaką możemy podjąć, jest w ogóle nie zaczynać palenia lub rzucić papierosy, jak najszybciej. Jednak, jeżeli nie zamierzamy rezygnować z nałogu, to w chwili obecnej jedyną legalną drogą pozostania przy mentolowym aromacie używki, stały się systemy podgrzewania tytoniu oraz papierosy elektroniczne. Te pierwsze podgrzewają prawdziwy tytoń bez jego spalania, natomiast w tych drugich odnajdziemy specjalnie przygotowane liquidy z nikotyną. Oba te produkty nie są pozbawione ryzyka, jednak stanowią mniej szkodliwe rozwiązanie dla nałogowych palaczy. Niderlandzki Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska wywnioskował, że zastąpienie nimi papierosów wiąże się nawet z 25-krotnie mniejszym oddziaływaniem na organizm ośmiu substancji rakotwórczych, obecnych w dymie papierosowym. Wykazały to mi.in. badania przeprowadzone przez amerykańską FDA. Naukowcy odkryli, że poziom akroleiny w aerozolu z IQOS-a jest od 89 do 95 proc. niższy niż w dymie z papierosów tradycyjnych. Z kolei poziom formaldehydu jest niższy od 66 do 91 proc. w porównaniu z tym zawartym w dymie papierosowym. Brzmi to optymistycznie chociaż pamiętajmy, że najlepiej będzie po prostu rzucić palenie.