Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy 2024
Świętochłowice kolejny raz podejmują się tego trudnego tematu. Jednak podchodzą do niego profilaktycznie - chcą promować pozytywne postawy związane z rodziną, relacjami społecznymi i integracją międzypokoleniową. Zwłaszcza ten ostatni aspekt będzie szczególnie obecny podczas tegorocznej odsłony wydarzanie. Temat głównym stało się hasło: "Między pokoleniami – profilaktyczne działania przeciwko przemocy oraz uzależnieniom behawioralnym".
Przemoc i uzależnienia behawioralne dotyczą wszystkich, zarówno dzieci jak i osoby starsze. W równym stopniu dotyczy mężczyzn i kobiet. Jest zjawiskiem, które występuje powszechnie, niezależnie od kultury, wykształcenia, szerokości geograficznej, obejmuje wszystkie środowiska społeczne i grupy wiekowe. Krzywdzenie można podzielić na przemoc fizyczną, emocjonalną, ekonomiczną, seksualną i zaniedbywanie - tłumaczą organizatorzy wydarzenia.
Pierwszy dzień świętochłowickiej akcji przypada w sobotę, 28 września. Wydarzenia potrwają przez tydzień. Zakończą się w piątek, 4 października. Na gości w różnym wieku czekać będą rozmaite propozycje.
Harmonogram wydarzenia
- 28 września, godz. 14:00-18:00, Piknik Rodzinny Przeciwko Przemocy, Staw Kalina. W programie: malowanie twarzy, gry i zabawy dla całej rodziny, warsztaty fotograficzne, warsztaty projektowania ubrań.
- 29 września, godz. 15:00-18:00, Gra terenowa, Park Jordanowski
- 1 października, godz. 10:00-14:00, "Wtorek dla Seniora w kinie Grajfka", Chorzowskie Centrum Kultury
- 2 października - "Otwarte Drzwi Instytucji" dla klas siódmych i ósmych miejskich szkół podstawowych. W tym dniu uczniowie będą mogli zwiedzić Komendę Miejską Policji w Świętochłowicach, Sąd Rejonowy w Chorzowie, Ośrodek Pomocy Osobom Uzależnionym i ich Rodzinom w Chorzowie, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Świętochłowicach.
- 3 października, godz. 9:00-13:00, IV Miejska Konferencja pt: "Przemoc między pokoleniami – rozmowy o przemocy", Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Wśród prelegentów s. Anna Bałchan, Małgorzata Kłysz, dr Daniela Dzienniak-Pulina, o. Tomasz Maniura.
- 4 października, szkolenie z zakresu procedury Niebieskiej Karty dla pracowników placówek oświatowych, służby zdrowia i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Prezentowane wyżej wydarzenia są doskonałą okazją do mówienia wprost o różnych formach przemocy, a także o problemie uzależnień od alkoholu i narkotyków, które to często potęgują zachowania związane z użyciem przemocy - stwierdzają organizatorzy.
Może Cię zainteresować:
W Świętochłowicach powstał ogród deszczowy. Założyli go sami uczniowie!
Może Cię zainteresować: