Historia I Liceum Ogólnokształcącego w Świętochłowicach

Obchodzące swe 75-lecie I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jan Kochanowskiego w Świętochłowicach to niezwykle zasłużona placówka, dlatego trochę dziwi, iż uroczystości brylantowego jubileuszu nie zostały odpowiednio nagłośnione. Można nawet stwierdzić, że odbywały się jakby cichaczem. 29 września w godzinach przedpołudniowych, więc w czasie pracy wielu dawnych absolwentów, zorganizowano akademię, jak zaznaczono „dla uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości”. W godzinach popołudniowych na „Skałce” urządzono piknik także chyba dla wybranych. Za to dnia następnego było spotkanie w murach szkolnych, a w niedzielę msza święta dziękczynna w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła.

Brylantowy jubileusz świętochłowickiego Kochana

Zastanawiam się, cóż to za nowa tendencja nie nagłaśniania takich pięknych jubileuszy. Kilka miesięcy temu chorzowskie Technikum im. Tesli także nie chwaliło się jubileuszem. Czy to wynika ze skromności władz szkolnych, czy też względów finansowych – nie wiem. Za to z przyjemnością przypomnę dzieje świętochłowickiego ogólniaka, którego jestem absolwentem (matura 1969 rok).

Najpierw była Szkoła Ogólnokształcąca (Rozwojowa) Koedukacyjna

Wszystko zaczęło się w 1 IX 1948 roku, gdy wprowadzono czteroletnie licea ogólnokształcące, a w Świętochłowicach powołano Szkołę Ogólnokształcącą (Rozwojową) Koedukacyjną. Po roku zmieniono nazwę na: Jednolita Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego i Licealnego (z klasami od I do XI). Siedzibę znalazła w przedwojennym budynku szkolnym przy ulicy Sienkiewicza, który powstał w latach 1906-1907 jako Szkoła Gospodarstwa Domowego nr II przy ówczesnej Schillerstrasse, a potem mieściła się w nim Szkoła Podstawowa nr 1.

Dyrektorem tzw. jedenastolatki został nauczyciel historii Włodzimierz Krzyżak. Program nauczania obejmował pełny zakres przedmiotów ogólnokształcących z łaciną i angielskim włącznie. Krzyżak był rzutkim dyrektorem: rozbudowywał gmach placówki, pomieścił w szkole „ustępy spłukiwane”, dbał o doskonalenie Rady Pedagogicznej, powołał Komitet Obywatelski Budowy Szkoły Licealnej, rozpoczął sprzedaż „cegiełek” na ten cel, udało mu się pozyskać Hutę Florian jako tzw. zakład opiekuńczy. Ponieważ sprawa budowy nowego gmachu szkoły nie powiodła się, zgromadzone środki przeznaczono na modernizację.

Nauczyciele liceum od początku przywiązywali wielką uwagę „na poprawne, swobodne i piękne wypowiadanie się uczniów w literackim języku polskim – będą oni przecież w przyszłości urzędnikami, lekarzami, nauczycielami, aktorami, inżynierami” – pisała Jadwiga Rother na podstawie protokołów szkolnych. Jednak dyrektor Krzyżak po dwóch latach przeniósł się do Liceum w Kowalu. W Świętochłowicach zastąpił go nauczyciel biologii Jan Włosek. Ten kierował placówka tylko rok, a za jego kadencji w szkole odbyły się pierwsze egzaminy maturalne. W latach 1951 – 1954 dyrektorem był kolejny biolog Michał Andrzejewski, który jednak zrezygnował z funkcji na rzecz pracy w charakterze wizytatora szkół licealnych.

Jan Kochanowski zastąpił Józefa Wieczorka

Za kadencji Andrzejewskiego szkoła otrzymała nazwę: Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące. Po nim przez dwa lata dyrektorował geograf Adam Moskal. Za to po nim na sześć lat szkołą rządził Władysław Gorlas, także geograf, później również kierował Liceum Medycznym, które w godzinach popołudniowych korzystało z gmachu przy ulicy Sienkiewicza. Gorlasa powołano do funkcji urzędniczej, jako inspektora oświaty w Świętochłowicach, a jego miejsce na ponad 27 lat przejął nauczyciel matematyki Stanisław Grosman (lata 1962-90).

Jego pomysłem było w roku 1969 wprowadzenie obowiązku prowadzenia przez każdą klasę kroniki (ciekawe, czy i gdzie przetrwały do naszych czasów). Dzięki zabiegom Grosmana udało się wybudować nowy gmach (wg projektu tzw. tysiąclatek) i przenieść tam szkołę w 1972 roku. Rok później liceum otrzymało patrona – Józefa Wieczorka, działacza śląskiego ruchu robotniczego, którego zastąpiono w roku 1991 Janem Kochanowskim. Taką inicjatywę wysunęła nowa dyrektora – Cecylia Chimiczewska, nauczycielka języka polskiego, która funkcję objęła w roku 1990. Ona też w roku 1998 zorganizowała huczne obchody 50-lecia szkoły, która się prężnie rozwijała mając profil matematyczno-fizyczny, jak podkreślił ówczesny miejski inspektor oświaty Franciszek Król.

W roku 2004 funkcję dyrektora szkoły przejął Grzegorz Jelonek, nauczyciel historii, który opierając się na osobistych kontaktach rozpoczął wymianę młodzieży z Holandią. W roku 2008 zorganizował „obchody 60-lecia szkoły poprzedzone całorocznym cyklem spotkań z absolwentami pod nazwą Czwartki z Kochanowskim” – informuje solidne kalendarium na stronie internetowej szkoły. Z okazji jubileuszu wydano monografię Diamentowy Jubileusz i powołano Stowarzyszenie Przyjaciół I LO. Warto zaznaczyć, iż w roku 2011 – odbyła się pierwsza wielka wyprawa „Kochanowski w Azji”, podczas której uczestnicy zwiedzali zakątki północnych Indii i Nepalu. Wyjazdy te są kontynuowane. Z kolei w roku 2013 wydano „Rocznik szkolny 2012 „zawierający „informacje o wszystkich wydarzeniach z danego roku, zdjęcia klas gimnazjalnych i licealnych oraz grona pedagogicznego, a także skany artykułów z gazet dotyczące szkoły”. W tymże roku, jednak znacznie skromniej obchodzono 65-lecie szkoły, „podczas którego nastąpiło symboliczne posadzenie lipy na dziedzińcu szkolnym.”

W roku 2016 nastąpiła kolejna zmiana na stanowisku dyrektora placówki. Został nim nauczyciel wychowania fizycznego Mariusz Szeremeta. Tegoż roku, dzięki staraniom władz miasta, które nawiązało partnerskie kontakty z chińskim Tai’an, otwarto jedyną w Polsce klasę uniwersytecką z językiem chińskim. Jednak w roku 2021 (w sierpniu) decyzją Śląskiego Kuratora Oświaty dyrektor Mariusz Szeremeta został powołany na stanowisko wizytatora Kuratorium Oświaty, więc władze miasta we wrześniu powierzyły obowiązki dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego nauczycielce języka niemieckiego Jolancie Daniluk, która była inicjatorką i organizatorką jubileuszu 75-lecia we wrześniu 2023 roku.

(map)

Świętochłowice staw Kalina

Może Cię zainteresować:

Historia świętochłowickiego stawu Kalina. W okresie międzywojennym był miejscem rekreacji i sportów wodnych

Autor: Redakcja NGS24

16/10/2023

Szkoly swiony

Może Cię zainteresować:

Świętochłowickie szkoły średnie nie odstawały poziomem od tych z ościennych miast

Autor: Redakcja NGS24

29/08/2023