Informacje w tej sprawie zostały przedstawione podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Świętochłowicach. Na poczet przyszłego remontu, radni wpisali do Wieloletniej Prognozy Finansowej ponad 5 milionów zł przyszłych wydatków. Środki na ten cel mają zostać pozyskane głównie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
To będzie duża inwestycja, ale nie jedyna
Chropaczów wkrótce będzie wielkim placem budowy, bowiem jeszcze w tym roku ruszy oczekiwany przez wielu remont całej nawierzchni ulicy Łagiewnickiej wraz z wymianą torowiska, o którym pisaliśmy tutaj. Władze miasta, przy okazji tego remontu chcą uruchomić także inne inwestycje wzdłuż tej ulicy, dzięki którym Chropaczów krok po kroku będzie zmieniał swój wizerunek. Wśród nich są m.in. remonty klatek schodowych ale i całych budynków, a także odkładany już kilka razy w czasie remont chropaczowskiego ratusza, który - miejmy nadzieję, także w najbliższych latach doczeka się rewitalizacji. Pierwszą z nowych może być właśnie budynek przy Łagiewnickiej 5, dobiega już bowiem końca kompletowanie niezbędnych dokumentów przed złożeniem wniosku o dotację.
Ten budynek ma wartość historyczną
Wybudowany w 1921 roku kompleks mieszkalny, bo tak należy go nazywać składa się z kilku niezależnych klatek schodowych. To ponad 2,5 tys m2 powierzchni i kubatura zbliżająca się do 14 tys. m3. Znajduje się w nim ponad 40 mieszkań komunalnych. Budynek przed wojną służył kopalni Śląsk, mieszkała w nim m.in. kadra kierownicza. Obecnie stanowi część zasobu komunalnego gminy Świętochłowice, jest jednak wpisany do gminnej ewidencji zabytków, dlatego wymiar przyszłych prac remontowych musi być uzgodniony z gminnym konserwatorem zabytków.
Czego możemy się spodziewać?
W budynku planuje się szereg prac remontowo - instalacyjnych, które spowodują nie tylko zmianę jego wizerunku, ale także zmniejszenie niskiej emisji w tej części Chropaczowa. To m.in.
- Termomodernizacja elewacji ścian tylnych, oraz ścian dziedzińców wewnętrznych budynku
- Renowacja fasady głównej budynku od strony ulicy oraz elewacji bocznych
- Naprawa i doczyszczenie dachu
- Zmiana źródła ciepła na centralne ogrzewanie gazowe, poprzez podłączenie budynku do sieci gazowej i instalację urządzeń w mieszkaniach
- Poprawa odwodnienia wokół budynku
- Renowacja pomieszczeń gospodarczych zewnętrznych (tzw. chlewików) lub ich likwidacja
Tyle zakładają plany, lecz czy każdą z tych prac uda się wykonać od razu, na dziś jeszcze nie wiadomo. Zależy to przede wszystkim od ilości środków, jakie uda się pozyskać. Niezależnie od tego, rozmiar i lokalizacja tego budynku gwarantuje zdecydowaną poprawę wizerunku całej części tej dzielnicy.
Przypomnijmy, że niedawno w pobliżu wyremontowane zostały spółdzielcze budynki mieszkaniowe, jeden z budynków wspólnotowych, a kompleksowy remont i termomodernizację przeszło znajdujące się tam przedszkole. Zaś kilka lat temu po drugiej stronie ulicy wybudowano zupełnie nowy budynek przychodni lekarskiej. Tuż obok trwają obecnie podłączenia do sieci grzewczej pierwszych budynków mieszkalnych przy ul. Średniej, a w planach jest podłączanie kolejnych, co za kilka lat spowoduje, że ta część Chropaczowa znacznie ograniczy niską emisję.
Fot. Google Maps
Przeczytaj także: Chropaczów przed remontem ul. Łagiewnickiej. Znamy plany przebudowy. To m.in. wiedeńskie perony