W Świętochłowicach gospodarkę odpadami prowadzi się racjonalnie. Między innymi dlatego powstanie wkrótce nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Znajdzie swoje miejsce w dzielnicy Centrum, na nieużytkach przy ul. Szpitalnej.
Prace budowlane już się rozpoczęły, planowany termin ich zakończenia to maj 2021 roku. Jak informuje świętochłowicki magistrat, przetarg wygrała w styczniu 2021 r. firma PPUH Hydrobud z Chorzowa.
- W ramach prac budowlanych wykonano już przyłącza i sieci wodno-kanalizacyjne, które będą odprowadzać wody opadowe z terenu utwardzonego poprzez separatory do istniejącej kanalizacji ogólnospławnej. Instalacja wodno-kanalizacyjna będzie służyła również do rozprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków z kontenera socjalno-biurowego. Przy wjeździe do punktu wygospodarowane zostały także dodatkowe miejsca parkingowe - czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach
Podobny punkt funkcjonuje już na składowisku odpadów na Zgodzie, zarządzanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, jednak odległość jaką do tego miejsca mają mieszkańcy innych dzielnic jest duża, stąd decyzję o budowie nowego PSZOK-u podjęto właśnie uwzględniając lokalizację w centrum. Po jego otwarciu miasto Świętochłowice przeprowadzi kampanię informacyjną dla mieszkańców. W mieście funkcjonuje także mobilna wersja PSZOK – raz w miesiącu odpady problemowe można dostarczać do samochodu, który specjalnie w tym celu przyjeżdża wg harmonogramu do poszczególnych dzielnic miasta.
Czym jest PSZOK?
To miejsce odbioru, a nie składowania. Odpady, które tam trafią, będą regularnie z tego miejsca odbierane i transportowane do miejsc ich utylizacji.
Czego tam nie dostarczymy?
PSZOK to miejsce, w którym nie ma możliwości pozostawienia np. odpadów o uciążliwym zapachu. Nie jest to wysypisko śmieci.
Jakie odpady będzie można tam dostarczyć zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku?
- szkło,
- papier,
- tworzywa sztuczne,
- odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
- metale,
- bioodpady,
- odpady niebezpieczne,
- przeterminowane leki i chemikalia,
- odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek,
- zużyte baterie i akumulatory,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- meble i inne odpady wielkogabarytowe,
- zużyte opony,
- odpady budowlane i rozbiórkowe,
- odpady tekstyliów i odzieży.
Foto i infografika: Urząd Miejski w Świętochłowicach