Drugiej takiej szopki w województwie śląskim na próżno szukać. Ta w bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach ma w sumie 18 metrów wysokości, 15 metrów szerokości i 10 metrów głębokości.
- Do budowy całej scenerii żłóbka wykorzystuje się około 120 różnych figur: drewnianych, gipsowych i z masy żywicznej, również wypchane zwierzęta oraz wiatraki, młyn, studnię, szyb górniczy, domki, ogniska, drewniane ogrodzenie, choinki, mech leśny i inne, ponadto setki żarówek i około dwóch kilometrów przewodów elektrycznych - informują bracia franciszkanie.
Najstarsze figury, które według przekazów ustnych mają około 130 lat, to pastuszek i kobieta z dzbanem. Najwyższe mierzą półtora metra.
- Oprócz tradycyjnego żłóbka w bazylice można również zwiedzać żłóbek ruchomy (wychodząc głównym wyjściem z bazyliki, należy kierować się w prawo). Ze żłóbka ruchomego można przejść na teren ogrodu klasztornego do żywego żłóbka, w którym atrakcją są żywe zwierzęta: kucyk, oślica, alpaki, bażanty, kaczki, kury, gołębie i świnki wietnamskie - wymieniają franciszkanie.
Godziny otwarcia szopki w bazylice:
- Od poniedziałku do soboty w godz. 6.00-19.30, w niedziele od godz. 5.30 do godz. 21.00.
Godziny otwarcia ruchomego i żywego żłóbka:
- 25 grudnia - 9 stycznia: 9.00-19.00
- 10 stycznia - 2 lutego: 9.00-18.00 (W niedziele do 19.00)
Na stronie internetowej parafii pw. Ludwika Króla i WNP w Katowicach-Łagiewnikach można znaleźć informacje, jak umówić się na grupowe zwiedzanie bożonarodzeniowych szopek.
Franciszkanie budują szopkę od ponad stu lat
Historia bożonarodzeniowych szopek sięga 1223 roku. Wówczas św. Franciszek z Asyżu urządził pierwsze misterium w skalnej grocie. Historia tej w Panewnikach według różnych źródeł zaczęła się gdzieś pomiędzy 1908 i 1913 rokiem, a jej pierwszym budowniczym był br. Ubald Miera.
Początkowo szopka była ustawiana po prawej stronie świątyni, gdzie obecnie znajduje się ołtarz św. Antoniego. Nie miała nawet tła. Z czasem ulegała jednak powiększeniu i kolejnym zmianom. W 1925 roku z tyłu zawieszono kotarę, na której przedstawiono Jerozolimę. W latach 30. szopkę przeniesiono na drugą stronę, a okalająca ją sceneria zmieniła się z dnia w noc. W 1947 roku szopkę przeniesiono do głównego ołtarza. Na początku lat 80. trafiła do niej oryginalna figura Dzieciątka z Betlejem.
Na przestrzeni lat zmieniali się budowniczowie. Br. Ubalda Mierę zastąpił br. Fabian Frytz. Później szopką zajmował się Franciszek Flakus, a od 1996 roku tę rolę pełni rzeźbiarz i artysta ludowy Paweł Jałowiczor, któremu pomaga grupa wolontariuszy oraz franciszkanów.