Maria Kowol była przewodniczącą Towarzystwa Polek w Świętochłowicach. W życiu codziennym skupiała się na wspieraniu polskiego szkolnictwa oraz pomocy ubogim. W okresie międzywojennym miała ogromny wpływ na kształtowanie się miasta.
- Podjęliśmy ten projekt, że powstanie kilka murali obrazujących wkład społeczności miejscowej w powstania. Odrzuciłem pomysł, żeby to były tradycyjne postaci, o których wszyscy wiedzą wszystko. Zaczęliśmy szukać prawdziwych symboli łączących codzienność, kreatywność no i miejsce i w ten sposób udało nam się. Tu była prosta reguła, że tu musi być kobieta. Nie tylko ci którzy walczyli z karabinem, bo tu na Śląsku rola kobiet jest nie do przecenienia a jest niedoceniana i to musi być podkreślane - przyznaje Andrzej Drogoń, Dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
W realizacji muzealnego projektu Murale Pamięci pomógł m.in. Śląski Urząd Marszałkowski, miasto Świętochłowice oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej. Dzięki inicjatywie, przy ul. Kopernika 4 powstał mural z wizerunkiem powstańca Wiktora Wiechaczka. Muzeum Powstań Śląskich planuje kontynuować projekt.