Wprowadzone zmiany w komunikacji publicznej to efekt nowych obostrzeń, które znacząco wpłynęły na mobilność mieszkańców – tłumaczy ZTM. Organizator transportu apeluje, aby rozkład jazdy sprawdzać w internecie przed wyjściem na przystanek.
Jakie zmiany wprowadzono w komunikacji miejskiej?
- Najważniejsze zmiany w komunikacji autobusowej to wprowadzenie na prawie 100 liniach rozkładów jazdy roboczych nieszkolnych oraz zawieszenie ok. 20 linii, których głównym zadaniem jest dowóz dzieci i młodzieży do szkół – informuje ZTM.
Pierwsze zmiany w komunikacji autobusowej wprowadzono do poniedziałku, 9 listopada. Od czwartku, 12 listopada, nastąpi także ograniczenie liczby połączeń na najmniej uczęszczanych liniach tramwajowych. Przedstawiciele ZTM tłumaczą, że jest to niezbędne, bo wprowadzone obostrzenia znacząco wpływają na liczbę pasażerów. Od początku pandemii przeprojektowano już ponad 860 rozkładów jazdy.
– Po pierwsze, kładziemy bardzo duży nacisk na zorganizowanie bezpiecznej komunikacji miejskiej. Po drugie, mając na uwadze ograniczone zasoby kadrowo-taborowe przewoźników oraz budżety gmin, tak planujemy przewozy, aby w tych trudnych czasach maksymalnie były one dostosowane do frekwencji na poszczególnych liniach – podkreśla dyrektor ZTM, Małgorzata Gutowska.
ZTM przypomina, że w komunikacji miejskiej cały czas obowiązują wprowadzone wcześniej zasady. Autobusy, tramwaje i trolejbusy są codziennie dezynfekowane. Kierowcy mają zaś otwierać drzwi na każdym przystanku, żeby nie trzeba było dotykać przycisków. Zdecydowano także o dodatkowym czyszczeniu automatów biletowych.
fot. ZTM