Wojciech Korfanty to jeden z najbardziej znanych Górnoślązaków. Był polskim przywódcą narodowym na Górnym Śląsku. W latach 1901-1908 członkiem Ligi Narodowej, w ramach której współpracował z Romanem Dmowskim, oraz posłem do Reichstagu (1903-1912 i 1918) oraz pruskiego Landtagu (1903-1918), gdzie reprezentował Koło Polskie. W 1920 r. został mianowany przez rząd polski komisarzem plebiscytu na Górnym Śląsku. Kierował całością przygotowań organizacyjnych, propagandowych i politycznych. Był także dyktatorem III Powstania Śląskiego.
Określany jest jako jeden z ojców niepodległej Polski, ale niepodległa Polska nie była dla niego zbyt łaskawa. W II RP był jednym z przywódców Chrześcijańskiej Demokracji, a w 1923 przez trzy miesiące nawet wicepremierem. Skonfliktowany był jednak z Józefem Piłsudskim i późniejszym sanacyjnym wojewodą śląskim Michałem Grażyńskim. Po zamachu majowym został aresztowany i osadzony w twierdzy Brzeskiej. Po uwolnieniu powrócił na Górny Śląsk, ale w obawie przed dalszymi represjami udał się na emigrację do czeskiej Pragi.
Powrócił do Polski w kwietniu 1939 r. i został aresztowany. Trafił na Pawiak, gdzie spędził prawie trzy miesiące. Zwolniono go z powodu ciężkiej choroby, a kilka tygodni później zmarł. Okoliczności jego śmierci do dziś budzą kontrowersje. Jedna z hipotez mówi, że został otruty w więzieniu.
„Weekend z Korfanty”. Program wydarzenia
W niedzielę, 17 września 2023 r., w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zaplanowano wydarzenie artystyczno-historyczne „Weekend z Korfantym”. Program obejmuje atrakcje dostosowane do różnych grup wiekowych i zainteresowań:
- Warsztaty filmowe będą okazją dla grupy osób z niepełnosprawnością intelektualną narodowości polskiej oraz młodzieży ukraińskiej do eksploracji świata kina i sztuki filmowej.
- Gry powstańcze przeniosą uczestników w czasy walk o niepodległość, pozwalając im nauczyć się historii w atrakcyjny sposób.
- Konkurs wiedzy o Wojciechu Korfantym pozwoli na sprawdzenie swojej wiedzy historycznej i zdobycie atrakcyjnych nagród.
- Pokazy strojów powstańczych i umundurowania Policji Województwa Śląskiego pozwolą na odkrycie tajemniczego świata ubiorów z czasów walk o niepodległość.
- Pokazy rowerów i samochodów z okresu międzywojennego przeniosą uczestników w erę międzywojenną, kiedy to Polska odzyskała niepodległość.
- Specjalne zwiedzanie muzeum dedykowane dla młodzieży ukraińskiej i polskiej pozwoli na bliższe poznanie historii regionu i naszej wspólnej przeszłości.
„Weekend z Korfantym” rozpocznie się o godz. 10.30.