W tej kadencji samorządu zadłużenie Świętochłowic zmniejszyło się już o ok. 20 milionów złotych, a przypomnijmy, że potrzeba było na to zaledwie dwóch lat. Jesienią 2018 roku po zmianie władzy było to niemal 100 milionów. I tak jak w latach poprzednich miasto średnio zadłużało się o ok. 10 milionów rocznie, tak mniej więcej o tę samą wartość zadłużenie teraz spada. Z informacji jakie do nas dotarły wynika, że na koniec roku 2020 wynosi mniej niż 81 milionów. Wskaźnik udziału długu do planowanych dochodów miasta na koniec III kwartału wynosił tylko 28,1%, ale na koniec 2020 roku będzie jeszcze mniejszy i wyniesie ok 27,7%. Dla porównania - w 2018 roku wynosił nawet 40%.
Dobra sytuacja finansowa to zdolność do prowadzenia przez miasto inwestycji, jak również możliwość starania się o finansowanie tych inwestycji - np. za pomocą kredytów lub środków uzyskanych z emisji obligacji. Pierwsze z nich mogą zostać wyemitowane już wkrótce w wysokości 5 milionów złotych, bo podjęto już stosowną uchwałę Rady Miejskiej. Posłużą w większej części na spłatę kolejnych starych zobowiązań, w części zostaną również przeznaczone na wkłady własne do zaplanowanych inwestycji.
Dzięki olbrzymiej pracy, jaką wykonano w świętochłowickim magistracie odwraca się niekorzystny dla Świętochłowic czas oceny tej pracy przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Od zakończenia krytycznego - 2017 roku, do zakończenia roku 2020-go RIO wydało aż 13 negatywnych z 19 wydanych łącznie opinii. Z czego pięć w roku 2018, sześć w roku 2019 i dwie 2 w roku 2020. Efekty finansowe tych działań zaczęły być widoczne najbardziej w II części ubiegłego roku, zdecydowanie poprawiły się również wszystkie wskaźniki. Stąd mimo jeszcze zastrzeżeń - ostatnie trzy opinie są już opiniami pozytywnymi - w tym projekt budżetu na 2021 rok, Wieloletnia Prognoza Finansowa na lata 2021 - 2036 oraz planowana na koniec 2021 roku kwota długu.
Oczywiście sama wartość zobowiązań i wskaźniki nie są jedynym wyznacznikiem dobrej pracy samorządu. Pożądana sytuacja to taka, w której udział długu do dochodów miasta jest na bezpiecznym poziomie. Kiedy finansami zarządza się oszczędnie po to, aby móc za pomocą zaoszczędzonych środków zmniejszać poziom starych zobowiązań, zaś nowe zaciągać na projekty i inwestycje, po których realizacji zapewnione będą również dodatkowe wpływy do budżetu. Tak będzie np. po uwolnieniu kolejnych terenów inwestycyjnych przy DTŚ i przy ul. Zielonej, a wszystko to dzięki planowanym inwestycjom drogowym.